Wybierając papier fotograficzny warto wiedzieć

W dobie popularności aparatów cyfrowych coraz więcej osób zajmuje się nie tylko wykonywaniem ujęć. Również z ich drukowaniem chcemy radzić sobie samodzielnie.  Nic więc dziwnego, że zdjęcia coraz częściej wykonywane są warunkach domowych. Ma to sporo zalet, o których nie sposób nie wspomnieć- jest to rozwiązanie szybkie, niedrogie, nie zabiera dużo czasu. Niestety często zdarza się, że jakość zdjęć, które drukujemy samodzielnie nie jest wystarczająca.


Jaka jest tego przyczyna?

 
Większość z nas dysponuje już nowoczesnymi drukarkami, które są w stanie poradzić sobie z wydrukowaniem obrazu w dobrej rozdzielczości. Mimo to często zdjęcia są rozmazane, brakuje im ostrości a kolory wyglądają nienaturalnie. Jest to wina nieodpowiedniego materiału, na którym wykonujemy zdjęcia. Jedynie dobry papier fotograficzny może zapewnić nam doskonałą jakość i trwałość zdjęć. Dlatego też warto rozważyć jego zakup, w szczególności, gdy chcemy wykonywać większą ilość zdjęć do domowych archiwów.Wybierając papier fotograficzny warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Do wyboru mamy bowiem papier matowy, który doskonale sprawdza się w przypadku zdjęć portretowych, w których chcemy zachować naturalną kolorystykę, oraz błyszczący, który sprawia, że kolory i szczegóły zdjęcia wydają się być znacznie bardziej intensywne. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj papieru nie jest pozbawiony wad. Pierwszy bardzo często nie oddaje wszystkich szczegółów, zaś papier błyszczący łatwo się brudzi i jest trudny do oprawienia, ponieważ często przykleja się do szybki ramki.

Tak więc wybór papieru fotograficznego należy jedynie do nas. Warto jednak stawiać na papiery wysokiej jakości oferowane przez znane i cenione marki sprzętu fotograficznego i drukarek.

źródło:  https://www.tetenal.com.pl/papier-kodak-endura-premier-152-jedwab.html

spoko czwartek, 09 lipiec 2015 - 9:22 pm | | Fotograficzne