Wybierając papier fotograficzny warto wiedzieć

W dobie popularności aparatów cyfrowych coraz więcej osób zajmuje się nie tylko wykonywaniem ujęć. Również z ich drukowaniem chcemy radzić sobie samodzielnie.  Nic więc dziwnego, że zdjęcia coraz częściej wykonywane są warunkach domowych. Ma to sporo zalet, o których nie sposób nie wspomnieć- jest to rozwiązanie szybkie, niedrogie, nie zabiera dużo czasu. Niestety często zdarza się, że jakość zdjęć, które drukujemy samodzielnie nie jest wystarczająca.


Jaka jest tego przyczyna?

 
Większość z nas dysponuje już nowoczesnymi drukarkami, które są w stanie poradzić sobie z wydrukowaniem obrazu w dobrej rozdzielczości. Mimo to często zdjęcia są rozmazane, brakuje im ostrości a kolory wyglądają nienaturalnie. Jest to wina nieodpowiedniego materiału, na którym wykonujemy zdjęcia. Jedynie dobry papier fotograficzny może zapewnić nam doskonałą jakość i trwałość zdjęć. Dlatego też warto rozważyć jego zakup, w szczególności, gdy chcemy wykonywać większą ilość zdjęć do domowych archiwów.



Wybierając papier fotograficzny warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Do wyboru mamy bowiem papier matowy, który doskonale sprawdza się w przypadku zdjęć portretowych, w których chcemy zachować naturalną kolorystykę, oraz błyszczący, który sprawia, że kolory i szczegóły zdjęcia wydają się być znacznie bardziej intensywne. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj papieru nie jest pozbawiony wad. Pierwszy bardzo często nie oddaje wszystkich szczegółów, zaś papier błyszczący łatwo się brudzi i jest trudny do oprawienia, ponieważ często przykleja się do szybki ramki.

Tak więc wybór papieru fotograficznego należy jedynie do nas. Warto jednak stawiać na papiery wysokiej jakości oferowane przez znane i cenione marki sprzętu fotograficznego i drukarek.

źródło:  https://www.tetenal.com.pl/papier-kodak-endura-premier-152-jedwab.html

spoko czwartek, 09 lipiec 2015 - 9:22 pm | | Fotograficzne