Podstawowe wskazówki przy zdjęciach

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jaką historię chcesz opowiedzieć, robiąc dane zdjęcie. Jest to ważne pytanie, które powinno pomóc Ci podjąć szereg istotnych decyzji w zakresie kompozycji, kadrowania, ekspozycji itp.

Zastanów się więc, dlaczego chcesz zrobić dane zdjęcie np. fotoksiazka.co.pl  . Jaki jest cel danej fotografii i co będziesz starał się przekazać. Ponadto zastanów się, czy jest to jedynie sposób, aby utrwalić daną chwilę, czy raczej chcesz uchwycić emocje, które towarzyszą w danej chwili. Czy będzie to część większej serii zdjęć czy raczej jedyna szansa, aby uczcić ten moment itp. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, co będzie wizualnie centralnym punktem danego zdjęcia. Co powinno od razu przyciągnąć uwagę widzów. Po zidentyfikowaniu tego centralnego punktu można myśleć o tym, gdzie chcesz umieścić go w klatce (pod uwagę zaś na przykład zasadę trójpodziału). Istnieje wiele sposobów, które mogą poprawić punkt centralny. Następnie zastanów się co będzie w tle, a co na pierwszym planie. W fotografii cyfrowej bardzo ważne jest tło. Zwróć więc uwagę, na to co znajduje się poza fotografowanym obiektem.

Zastanów się, czy wolisz ostrość ustawioną na tło czy raczej miły i rozmyty drugi plan. Innym częstym błędem w fotografii cyfrowej jest wykonywanie zdjęć, gdy fotografowany obiekt jest zbyt mały w ramce. Jeśli obiekt wypełni cały kadr, fotografia staje się bardziej dynamiczna i pokażesz dużo więcej szczegółów fotografowanego obiektu. Aby uzyskać ten efekt, masz możliwość podejścia bliżej lub użycia odpowiedniej długości ogniskowej, aby dać efekt bliskości.

spoko czwartek, 09 lipiec 2015 - 9:31 pm | | Fotograficzne
Użyte znaczniki: , , ,